Datum objave: 17. siječnja 2024.

Knjige donacija

I ove godine iskoristili smo dobivena sredstva od Ministarstva obrazovanja da obnovimo i osuvremenimo ponudu knjiga u našoj knjižnici. Prilikom kupnje uvažili smo mišljenje kolega i naših učenika . Predstavljamo vam neke naslove koje su odabrali:

TO JE  BULLSHIT!  – Carl T. Bergstrom, Jevin D. West

Svijet je preplavljen bullshitom. Dezinformacije i fake news svugdje su oko nas i sve je teže razlučiti što je istina, a što manipulacija. Nešto od toga bezopasno je, ponešto i smiješno, ali mnogo bullshita koji kruži uokolo može imati ozbiljne posljedice na ljudsko zdravlje, integritet znanosti i demokratski proces odlučivanja (sjetimo se samo Andrewa Wakefielda i Donalda Trumpa).

Američki znanstvenici Carl T. Bergstrom i Jevin D. West u svojoj uspješnici To je bullshit! uče nas učinkovitim načinima uočavanja zloupotrebe podataka i kako živjeti u svijetu s manje besmislica. Bez obzira na to je li bullshit nastao namjerno ili je rezultat ravnodušnosti prema istini, za njegovo pobijanje potrebno je znatno više energije nego za njegovo stvaranje. Bergstrom i West pružaju nam izvrsne alate da u tome uspijemo. I to čine na uistinu zabavan način.

GIGAKAPITALISTI – Riccardo Stagliano

Bogataša je bilo i uvijek će ih biti. Ali ako su oni iz prošlosti bili megakapitalisti, ovi današnji su gigakapitalisti. Za njih je pandemija koju mnogi nisu preživjeli bila božji dar. Jeff Bezos dodao je osamdesetak milijardi dolara svom već pozamašnom bogatstvu. Elon Musk ga je na trenutak prestigao kao najbogatijeg čovjeka na svijetu. Virtualna nacija od gotovo tri milijarde korisnika koju je osnovao Mark Zuckerberg, da je stvarna, bila bi najmnogoljudnija na svijetu. Bill Gates je… Bill Gates. Ali nije stvar samo u količini novca. Radi se o tome da ta količina daje pojedincima moć koja je nekad pripadala samo suverenim državama. Kako zaustaviti putanju ove šačice plutokrata prema novim vrstama monopola, gigakapitalista koji teže ne samo utjecaju na ono što kupujemo nego i na ono što mislimo, govorimo i jesmo?

BESPLATNO – Željko Ivanković

Digitalno doba, ustvrđuje autor, donosi nam kraj ideologije tržišta. Hipoteza se na prvi pogled doima kao dosjetka ili čak promotivni trik. Kao da se tek nastavlja na niz već prorokovanih “krajeva”, na “kraj umjetnosti”, “kraj filozofije”, “kraj ideologije”, “kraj teorije” (koju promoviraju zagovornici tehnologije big data) ili na slavnu tezu Francisa Fukuyame o “kraju povijesti”. Uz to, puno je češća teza da je digitalno doba izazvalo krizu države, a tržište i ideologija tržišta kao da nikad nisu bili jači. Ipak, važno je razlikovati tržište i ideologiju tržišta. Nije dakle riječ o “kraju tržišta”, nego o “kraju ideologije tržišta”. Čini se da je bitna razlika između industrijskog i digitalnog doba razlika u svojstvenom im tržištu. Izazivaju li potencijalne razlike u načinu funkcioniranja tržišta i karakteristika digitalne ekonomije promjenu političkog i vrijednosnog sustava i slike svijeta, ili je tu riječ o povratnoj sprezi? Možda promijenjeni politički i vrijednosni sustav (prekarni rad, kriptovalute, izvedene vrijednosnice) te slika svijeta digitalnog doba izazivaju promjene u načinu funkcioniranja tržišta? Na ta i druga pitanja na razmeđi suvremene ekonomije i filozofije odgovara Besplatno Željka Ivankovića.

SIGURNOST EUROPSKIH GRANICA I MIGRACIJE – Filip Dragović

U knjizi je obrađeno nastajanje i razvoj europskih sigurnosnih politika povezanih sa sigurnošću granica, koje su danas jedno od najvažnijih pitanja unutarnje sigurnosti članica Europske unije. Objavljivanje ove knjige, afirmiranog autora dr.sc. Filipa Dragovića, važan je doprinos politološkoj znanosti te velika pomoć hrvatskoj znanstvenoj i stručnoj javnosti u razumijevanju ovih pitanja. Na važnost ove knjige dodatno ukazuje i spoznaja da se Republika Hrvataka nalazi na vanjskoj granici Europske unije, te da će sigurnost granica i migracije biti dugoročno važna pitanja. Zbog svega navedenog, knjiga će biti korisna svima onima koji se bave sigurnošću, migracijama i granicama kako iz znanstvene tako i stručne perspektive.

prof. dr.sc. Siniša Tatalović