Kratka povijest škole

Nakon razvojačenja Vojne krajine, u čijem sastavu se nalazio i ogulinski kraj, grad Ogulin se počeo, krajem 19. stoljeća, brže razvijati kao administrativni i gospodarski centar. Činovničke i trgovačke obitelji željele su svoju djecu školovati u mjestu stanovanja pa je već 1906. godine građanstvo tražilo osnivanje gimnazije, ali austro-ugarske vlasti nisu udovoljile zahtjevu. Gimnazija je osnovana odlukom bana Matka Laginje te započinje s redovnom nastavom 13. listopada 1919. godine.

Prvi ravnatelj bio je prof. Luka Golub, a nastava je počela s 290 učenika te 8 učitelja i nastavnika.

Školske godine 1923./24.škola je imala 11 odjeljenja i 414 učenika, a te se godine prvi puta polagala i velika matura u Ogulinu. U prvim godinama rada Gimnazija nije imala dovoljan broj nastavnog osoblja pa su odjeljenja imala i do sto učenika. Mnogo je učenika ponavljalo razred i ispisivalo se u tijeku školske godine.

Školske godine 1929./30., odlukom državnih vlasti, ukinuti su viši razredi Gimnazije, a vraćeni su tek u vrijeme Drugog svjetskog rata,1941. godine, uz vrlo otežane uvjete rada (dio zgrade su zauzele vojne jedinice, nastava se održavala skraćeno i neredovito, na različitim mjestima u gradu), a iste godine je nadograđen i drugi kat gimnazijske zgrade, u današnjoj Ulici Josipa bana Jelačića.

Između dva svjetska rata, u Gimnaziji su djelovala različita društva i sekcije za pomoć siromašnim učenicima: zajednica doma i škole, Crveni križ, tamburaški orkestar, sokolska društva, podružnica ferijalnog saveza, Jadranska straža itd. Radi zdravstvene zaštite svih učenika osnovan je fond za besplatnu zdravstvenu zaštitu, a kasnije i školska poliklinika s besplatnom medicinskom zaštitom.

Nakon završetka Drugog svjetskog rata, nastava se privremeno održavala, za vrijeme obnove zgrade gimnazije, u zgradi Doma zdravlja. Često se mijenjao nastavni kadar jer su profesori odlazili raditi u veće gradove.

Od školske godine 1956./57. uvedeno je obavezno osmogodišnje školovanje pa je gimnazija od tada imala samo četiri viša razreda (a ne kao do tada osam).

Školske godine 1961./62. Gimnazija se preselila, zajedno sa Srednjom ekonomskom školom osnovanom 1960. godine, u novu zgradu u kojoj je i danas, ali je tek dvije godine kasnije dobila vlastiti prostor, preseljenjem Srednje ekonomske škole u drugu zgradu.

Od školske godine 1962./63. učenici su se opredjeljivali, nakon prvog razreda, za prirodni ili društveni smjer nastave. U školi su djelovale glazbene, pjevačke, dramske i sportske skupine koje su priređivale kazališne predstave, sportska natjecanja, koncerte, maturalne večeri i sl.

Za Gimnaziju su došla teška vremena odlukom vlasti o reformi školstva i ukidanju gimnazija donesenoj 1.rujna 1976. godine. Tada su se udružile tri ogulinske srednje škole: Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje F. Pavičić, Srednja ekonomska škola i Gimnazija u Srednjoškolski centar Ogulin.

Škola je 1. siječnja 1979. godine promijenila ime u Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje Ogulin (COUO), a 1. siječnja 1985. još jednom mijenja ime u Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje Vladimir Bakarić Ogulin. Gimnazijski program nastave održavao se kroz matematičko-informatičko i pedagoško usmjerenje.

Gimnazije su vraćene školske godine 1990./91. kao rezultat osamostaljenja Republike Hrvatske. Obnovljena je opća i matematičko-informatička gimnazija s tri upisana prva razreda. Škola je 1. lipnja 1992. godine dobila ime Srednjoškolski centar Ogulin, a 1. ožujka 1993. godine ime Srednja škola Ogulin.

Razdvajanje jedinstvene škole obavljeno je 6.prosinca 1996. godine, od kada ponovno postoji Gimnazija kao samostalna škola (odvojena od Obrtničko-tehničke škole). Gimnazija je naslijedila do tada postojeća usmjerenja: opću gimnaziju, ekonomiju, trgovinu i administrativne tajnike. Upis učenika u smjer administrativnih tajnika prestaje školske godine 1998./99. kada se, zbog novih potreba, odobrava upisivanje učenika u turističko-ugostiteljski smjer.

Od 2000. godine škola nosi ime Gimnazija Bernardina Frankopana, a od 2019. ime “Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana”.

Ekonomska škola u Ogulinu osnovana je 14. lipnja 1960. godine, a pri osnutku su upisana 3 razreda sa sto učenika od kojih je na kraju školske godine 1963./64. maturiralo njih 56.

Godine 1970.,6. travnja, osniva se Školski centar za ekonomsko obrazovanje i robni promet „Ljubica Gerovac“ u sklopu kojeg djeluju samostalno Ekonomska i Trgovinska škola. Tako Centar djeluje do 1976. godine kada se sve tri ogulinske srednje škole spajaju u novi Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje.

Škola je u početku bila smještena u današnjoj zgradi Gimnazije, a nakon dvije godine seli se u zgradu današnje Policijske uprave Ogulin. Dogradnjom prostora uz današnju gimnaziju, Škola se seli u taj prostor 1978. godine gdje je i danas, u sastavu Gimnazije kao program ekonomije i trgovine.

Kratko o školi

Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana mješovita je srednja škola koja izvodi redovni nastavni program u sljedećim obrazovnim programima: opća i jezična gimnazija, ekonomist, prodavač  te hotelijersko-turistički tehničar. U školi se obrazuju i učenici za zanimanje medicinska sestra/tehničar opće njege. Riječ je o učenicima Medicinske škole Karlovac, ali na izdvojenoj lokaciji u Ogulinu.

Nastojimo biti inkluzivna škola u kojoj djelatnici, učenici, roditelji i članovi zajednice surađuju kako bi pomogli svakom učeniku da postigne svoj puni potencijal, u okruženju gdje se svi osjećaju dobrodošlo, poštovano i cijenjeno te razvijaju kompetencije koje doprinose socijalnoj koheziji i razvoju inkluzivnoga društva.

Školsku zgradu čini kompleks zgrada različite starosti, ali su ipak jedna povezana cjelina od oko 3000 m² površine. Tu cjelinu čine: najstariji dio sagrađen 1961. godine, zatim dijelovi koji su sagrađeni 1974. i 1978. godine te najnoviji dio čija je gradnja dovršena u kolovozu 2009. godine. Ukupna površina i broj učionica nakon posljednje dogradnje u potpunosti zadovoljavaju prostorne potrebe za optimalan rad u jednoj smjeni. Nastava je kabinetska, a kabineti za pojedine predmete odlično su opremljeni te učenici imaju sjajne uvjete.

Prilaz školskoj zgradi arhitektonski je prilagođen osobama s invaliditetom, uređen je poseban WC za učenike s tjelesnim invaliditetom te se koristi mobilno pomagalo za svladavanje stepenica u zgradi. Nadzorne kamere postavljene su na oba ulaza u školsku zgradu te na svim hodnicima škole.

Škola ima školsku knjižnicu te sportsku dvoranu s pripadajućim prostorijama. CARNet je u školi opremio Regionalni obrazovni centar s modernom opremom namijenjen edukacijama te nastavnim procesima i aktivnostima.

U školi se provodi oko 30 projekata godišnje, među kojima svakako treba istaknuti Erasmus + i eTwinning projekte. Učenici se mogu uključiti u različite vrste izvannastavnih aktivnosti te razvijati svoje talente i dodatno učiti (dramska skupina, likovna skupina, školski zbor, učenička zadruga, fotografski klub, novinarska skupina, školski sportski klub).

Godine 2019. škola je obilježila 100. godina svoga postojanja te dobila priznanje Gradskog vijeća Grada Ogulina za svoj predani rad s učenicima. Škola je dio UNESCO ASPNet mreže, ima titulu eTwinning škole, Škole ambasadora Europskog parlamenta, dobitnica je nagrada „Stjepan Cipek“ kao i „Škola prijatelj znanosti“. Godine 2022. škola se našla među najboljih 30 gimnazija u Hrvatskoj zahvaljujući sjajnom rezultatu učenika na ispitima Državne mature.

Učenici ostvaruju fantastične rezultate na županijskim i državnim natjecanjima i smotrama, a 2023. godine učenici su sudjelovali na čak 13 državnih natjecanja i smotri. Učenica Lucija Stipetić postala je 2023. godine državna prvakinja iz matematike te dobitnica Oskara znanja, a ranije je već tu nagradu dobila i učenica Theodora Tiha Loos, državna prvakinja iz engleskoga jezika.

Tiskana je monografija Stoljeće ogulinske gimnazije (povodom 100. rođendana), a učenici uređuju svake godine i školski list „Bernardin“.

Skip to content