U subotu, 16. studenog 2024. godine zainteresirani učenici naše škole posjetili su Smotru Sveučiliša u Zagrebu i Interliber na Zagrebačkom velesajmu, a dio učenika razgledao je i stalni postav nedaleko smještenog Muzeja suvremene umjetnosti.
Ove je godine na Interliberu, najvećem sajmu knjiga u Republici Hrvatskoj, zemlja partner bila Mađarska, a počasni gost ovogodišnjeg Sajma bio je jedan od najuglednijih mađarskih književnika – Péter Nádas, autor Paralelnih pripovijesti i Knjige sjećanja. Uz mađarsku su se književnost na Interliberu mogli pronaći naslovi i mnogih drugih poznatih autora, i to ne samo na hrvatskom jeziku, a mogla su se poslušati i brojna predstavljanja knjiga o kojima su govorili sami autori i njihovi gosti pa su tako posjetitelji mogli poslušati mnoge uspješne predstavnike znanosti, umjetnosti i sporta, dobiti besplatnu poduku za državnu maturu, sudjelovati u raznim kvizovima i radionicama poput one izrade grafita.
Iako su knjige bile u prvom planu, posjetitelji su imali priliku upoznati i ponudu glazbene industrije, društvenih igara i drugih zanimljivih artefakata inspiriranih likovima i temama iz knjiga, filmova, serija i videoigara dok su se na pozornici na otvorenom prostoru posjetiteljima predstavili brojni domaći i inozemni glazbenici.
Osim Interlibera, učenici su obišli i vrlo posjećenu Smotru Sveučilišta u Zagrebu u čijem su predstavljanju sudjelovali studenti, predstavnici studentskih udruga te nastavnici koji su zainteresiranim srednjoškolcima prezentirali studijske programe, studentski život, rad studentskih udruga, mogućnosti međunarodne razmjene te mogućnosti zapošljavanja nakon završetka studija. Učenici su mogli koristeći tablete riješiti upitnik „Koji je tvoj smjer?“ i sudjelovati u raznim kvizovima.
Uz posjet Zagrebačkom velesajmu učenici III.b razreda posjetili su stalni postav Muzeja suvremene umjetnosti koji su povezali s nastavnim sadržajima Likovne umjetnosti proučavajući kako umjetnost prikazuje čovjekov tehnološki napredak, s naglaskom na novim tehnologijama kao što su digitalna i računalna umjetnost, umjetnost virtualne (VR) i proširene (AR) stvarnosti, te lumino-kinetički objekti i sl.
Nadamo se da je učenicima ovaj izlet bio vrlo poučan te se veselimo njihovom daljnjem rastu uz slične sadržaje.
https://www.facebook.com/share/r/fAoshyxsCRMh3YGq/