Datum objave: 26. veljače 2024.

Putovanje svijetom na nastavi Geografije

Ove školske godine najzabavnije satove Geografije imao je treći razred hotelijersko – turističkih tehničara. Učeći o raznim državama diljem svijeta, njihov profesor Dario Škrtić došao je na izvrsnu ideju. Odlučio je pozvati umirovljenog stjuarda Air France-a, ali i aktualnog turističkog vodiča, gospodina Zdenka Yvesa Brozovića koji je obišao, moglo bi se reći, gotovo cijelu zemaljsku kuglu. Gospodin Brozović, rodom iz Hreljina Ogulinskog, proveo je cijeli svoj život u Francuskoj, ali za učenike mu nije bio problem prisjetiti se hrvatskih riječi.

Upoznao je učenike s izgledom unutrašnjosti aviona i pilotskom kabinom (cockpitom) te govorio o poslu stjuarda, zračnim lukama i kakav je to osjećaj raditi takav posao.

Pričao je o turističkim atrakcijama Čilea i svojim dogodovštinama koje je tamo doživio poput jahanja noja što je učenicima bilo posebno smiješno. Upoznao je učenike s raznim životinjama tog područja i još neobičnijom hranom. Na predavanju o Brazilu govorio je o tradicionalnom plesu sambi. Učenicima je pokazao videozapise s poznatog karnevala u Rio de Janeiru. On je sve to vidio uživo, a učenici su se kroz njegove priče osjećali kao da su tamo. Iz svoje privatne galerije pokazivao je fotografije s Kube na kojima se vozio starim automobilom kroz kubanske četvrti. Nije zaboravio reći nešto i o bogatoj kubanskoj povijesti i sadašnjoj turističkoj situaciji. Prije zimskih praznika proveo je vikend na otvaranju adventa u Disneylandu, a učenicima je sve to snimao kako bi im već na idućem satu mogao ispričati o tome.

Osim na zapad putovao je i do krajnjeg istoka, sve do Japana gdje je bio već puno puta. Uspoređivao je discipliniranost, školstvo i turizam u Japanu i Hrvatskoj. U Japanu je boravio u kapsula hotelima što učenici nisu imali prilike nikad vidjeti. Svi su se iznenadili prilično jeftinom cijenom tih hotela, ali i dobrim uslugama.

Gospodin Brozović opet je zavirio u svoju galeriju i kroz fotografije pokazao tradicionalna jela i pića koja je tamo probao, četvrt za mlade gdje se gotovo svi jednako odijevaju, ali i svoje prijatelje koje je tamo upoznao. Na predavanje o Japanu donio je tradicionalne figurice i kimono kojeg je imala prilike odjenuti učenica Kristina Stipetić (slika). Učenici su se pozdravljali kao u Japanu te naučili nekoliko riječi.

Bili su to uistinu zabavni sati. Učenici su imali prilike naučiti toliko novih zanimljivih stvari na drukčiji način, a gospodin Brozović imao im je priliku prenijeti svoja iskustva s putovanja. Učenici se vesele novim predavanjima, a gospodin Brozović sigurno već sprema materijale, priče i fotografije o nekim drugim državama, jer, kako nam je i sam rekao, ove godine čekaju ga nove avanture, i to u Nepalu i dalekom Vanuatu. Sretno!

Martina Gračanin (3.d)