Datum objave: 25. ožujka 2024.

Svjetski dan voda

Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka svake godine kako bi se skrenula pažnja ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode za piće. Cilj Svjetskog dana vode je upozoriti i podići svijest o 2 milijarde ljudi koji žive bez pristupa pitkoj vodi. S druge strane, razina mora ubrzano se podiže. Ako se negativna predviđanja zaista ostvare, to će dovesti do velikih problema diljem Zemlje. Znači li to da će većina gradova i zemalja nestati još tijekom naših života ili ipak možemo nešto učiniti? Naravno, sve ovisi o tome činimo li kao čovječanstvo dovoljno kako bismo spriječili moguće katastrofe u budućnosti. Za podizanje razine mora stručnjaci ponajviše optužuju klimatske promjene. Proces podizanja mora nastavit će se i dalje te su dosad objavljene različite projekcije kako bi to podizanje moglo utjecati na gradove uz more, uključujući i gradove na Jadranu. Predviđanja se kreću od umjerenih pa do potapanja značajnih dijelova gradova poput Splita i Zadra. Na temelju nedavnih projekcija, mnogi gradovi u SAD-u mogli bi se suočiti s ozbiljnim problemima do 2050. godine, a brojni bi dijelovi zemlje mogli potencijalno biti nepogodni za život.

Povodom Svjetskog dana voda učenici 1.c razreda (smjer ekonomist) uredili su s nastavnicom Ljiljanom Gračanin prigodni pano.

Susret s piscem Janom Bolićem

Danas su učenici 2.b i 3.a razreda, u pratnji svojih nastavnica, prisustvovali gostovanju mladoga riječkog pisca Jana Bolića u Gradskoj knjižnici i čitaonici Ogulin. Događaj je to koji je Gradska knjižnica organizirala povodom manifestacije Noć knjige, kojom se...