Datum objave: 8. siječnja 2024.

The World of Statistics

Međunarodni projekt The World of Statistics provodi se u Gimnaziji i strukovnoj školi Bernardina Frankopana u Ogulinu od 2013. godine, godine koju je UNESCO proglasio međunarodnom godinom statistike. Od tada redovito se obilježava i Svjetski i Europski dan statistike (20. listopada). Cilj projekta je promocija statistike u svakodnevnom životu. Voditelj projekta je nastavnik Branko Rumenović.

Kako bi učenici shvatili važnost statistike u svakodnevnom životu, provode se različite aktivnosti. Na nastavi ekonomske skupine predmeta (Statistika) učenici kroz igru na otvorenome uče osnovne pojmove o statistici, podacima, varijablama te statističkom skupu. U sklopu te aktivnosti učenici podatke nalaze u sportu i kulturi koje kasnije analiziraju i tumače. Nakon što nauče osnovne pojmove i načine prikupljanja podataka, učenici počinju raditi na osmišljavanju i kreiranju vlastitog istraživanja kojim će prikupljati podatke. Dok prikupljaju podatke učenici usvajaju znanja o obradi podataka te o prikazivanju rezultata istraživanja. Osim igre, učenici u podacima o poznatim osobama iz svakodnevnog života, naročito sporta i glazbe, usvajaju osnovna znanja o statistici.

U petak 22. prosinca 2023. godine učenici 3.c razreda, zanimanja ekonomist, predstavili su svoja statistička istraživanja kolegama i nastavnicima iz škole. Svaki učenik samostalno je izabrao temu istraživanja, osmislio i proveo anketu. Rezultate istraživanja predstavili su pomoću plakata koji su bili izloženi u hodniku škole. Posjetitelji su imali prilike vidjeti rezultate istraživanja o sportu, prehrani, online kupovini, ekologiji, instrukcijama, filmovima, izlascima  te novcu. Osim što su osmislili i proveli istraživanje, izradili plakate, učenici su i protumačili i prezentirali prikupljene podatke te ponudili zaključke vlastitih istraživanja.

Da je vrijedilo uložiti puno truda u učenje, a kasnije i primjenu znanja na praktičnom primjeru iz prakse, pokazalo je zadovoljstvo učenika koji su izlagali, ali i prisutnih kolega. Učenici su tumačili podatke, odgovarali na pitanja te tako stjecali vještine koje će im biti potrebne za budućnost.

Branko Rumenović, mag.oec. i univ.spec.oec.